Domeny internetowe

Wszystko o domenach internetowych. Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi (FAQ) na tematy związane z domenami.

Hosting i Serwery

Przygotował zespół Hosting Polska - organizacji zrzeszającej firmy hostingowe godne zaufania i przestrzegające kanonu dobrych praktyk.

Chcesz kupić domenę? Sprawdź ofertę najtańszego rejestartora domen internetowych w Polsce.
Zobacz cennik i znajdź wolną domenę »

Co to znaczy domena?

Domena to element, który umożliwia uruchomienie usługi (witryny lub innej aplikacji) w Internecie. Jej zadaniem jest tłumaczenie adresu IP serwera (na którym umieszczona jest określona zawartość) na przyjazną dla użytkownika i łatwiejszą do zapamiętania formę słowną. Domena jest przypisana do konkretnego serwera i jest obsługiwana przez sieć serwerów DNS (Domain Name System). 

W potocznym języku można powiedzieć, że domena to wyrażony w formie słownej adres strony internetowej.

Zobacz: Co to jest domena?

Do czego służą domeny?

Domeny mają za zadanie ułatwić użytkownikowi uruchomienie strony internetowej w sieci. Dzięki nim, aby wyświetlić stronę nie trzeba zapamiętywać rozbudowanego adresu IP – wystarczy “etykieta” wyrażona w formie słownej.

Po wpisaniu domeny do przeglądarki internetowej, nazwa jest tłumaczona na adres IP serwera. Następnie przeglądarka łączy się z danym serwerem (hostingiem), skąd pobiera pliki niezbędne do wyświetlenia strony internetowej.

Zobacz: Co to jest domena internetowa?

Z czego składa się domena internetowa? Definicja

Główną częścią domeny jest nazwa właściwa. Może ona odnosić się do nazwy projektu, nazwy firmy, imienia i nazwiska, tematyki strony itd. Nazwa może być wyrażona w formie słownej, jednak mogą znaleźć się w niej także cyfry oraz dywiz “-”. Możliwe jest także zastosowanie znaków diakrytycznych.

Po nazwie znajduje się rozszerzenie – inaczej końcówka. Rozszerzenie osadza nazwę domeny w pewnym kontekście – końcówka .pl może świadczyć, że strona jest w języku polskim, z kolei końcówka .gov.pl wskazuje na publiczno-administracyjny charakter danej witryny. W związku z tym wyróżnia się domeny pierwszego poziomu (z jedną krótką końcówką np. .pl, .com, .org) oraz drugiego poziomu (z wydłużonym rozszerzeniem np. .slask.pl, .art.pl).

Domena poprzedzona jest przez nazwę protokołu: http:// lub https://. Przed nazwą może (ale nie musi) znaleźć się także przedrostek www.

Zobacz: Co to jest domena internetowa i jak działa?

Co to jest domena w adresie e-mail?

Adres e-mail składa się z nazwy konta (identyfikatora użytkownika), znaku @ oraz domeny. W adresie jan@kowalski.pl – jan jest nazwą konta, a kowalski.pl domeną.

Domena pełni funkcję etykiety dla adresu serwera internetowego. Na hostingu – oprócz stron internetowych – mogą być przechowywane również inne aplikacje internetowe, a także poczta elektroniczna. W związku z tym domena w adresie e-mail wskazuje, na jakim serwerze i przez jaki serwer obsługiwane jest dane konto poczty elektronicznej.

Zobacz: Domena e-mail – czyli jak założyć maila z własną domeną?

Jak działają domeny?

Funkcjonowanie domen jest możliwe dzięki istnieniu rozproszonego systemu serwerów DNS. Gdy w pasek adresu w przeglądarce wpisany jest adres strony internetowej, wysyłane zostaje zapytanie do serwerów DNS – w celu uzyskania informacji, jaki adres IP odpowiada danej domenie. DNS wysyła taką informację do przeglądarki.

Przeglądarka mając informacje o dokładnym adresie serwera, może się z nim bezpośrednio skontaktować. Po nawiązaniu połączenia pomiędzy przeglądarką a serwerem przesyłane są pliki potrzebne do wyświetlenia strony www.

Jakie są rodzaje domen i dla kogo są przeznaczone?

Domeny dzieli się ze względu na zastosowanie rozszerzenie. Klasyfikując rozszerzenia można spotkać się z podziałem na TLD (Top-Level Domains – czyli domeny pierwszego poziomu – np. .pl, .com, .eu) oraz SLD (Second-Level Domains – czyli domeny drugiego poziomu np. .slask.pl, .waw.pl).

W ramach domen TLD wyróżnia się:

Domeny SLD dzielą się z kolei na:

Poszczególne rozszerzenia mogą (ale nie muszą) być zastrzeżone dla podmiotów o konkretnym charakterze. W przypadku domen nTLD oraz domen zagranicznych, zasady rejestracji zależą od ustaleń konkretnego rejestru. 

Zobacz: Rodzaje domen internetowych

Co oznacza .COM?

Końcówka .com to jedno z najpopularniejszych rozszerzeń, stosowanych na całym świecie. Jest to skrót od określenia commercial odnoszącego się do komercyjnego charakteru podmiotu lub strony. Końcówka ta jest chętnie wybierana przez rozmaite firmy o międzynarodowym charakterze. Jednak sama końcówka nie jest zarezerwowana wyłącznie dla podmiotów o komercyjnym charakterze.

Czy domena jest płatna?

Domena jest płatna. Dana nazwa jest aktywna tak długo, jak abonent ją opłaca. Domenę opłaca się z góry na rok (lub dwa lata). Po upłynięciu tego okresu należy ją odnowić – czyli opłacić na kolejny okres rozliczeniowy (abonent domeny ma do tego pierwszeństwo). W przypadku nieodnowienia domeny – dana nazwa wraca do puli nazw wolnych, w związku z czym może ona zostać wykupiona przez kogoś innego.

Czy można kupić domenę bez hostingu?

Domenę i hosting można wykupić oddzielnie. Choć są to dwa istotne fundamenty stron internetowych – to jednak odnoszą się do zupełnie innych rzeczy.

Hosting to pojęcie odnoszące się do udostępniania zasobów serwera – czyli miejsca, w którym przechowywane są pliki potrzebne do wyświetlenia strony internetowej. Z kolei domena to nazwa – etykieta – ułatwiająca zlokalizowanie tego serwera w Internecie.

Domenę kupuje się u rejestratora domen – czyli w podmiocie mającym odpowiedni status nadawany przez instytucję prowadzącą rejestr domen. Z kolei hosting wykupuje się u hostingodawcy. 

W praktyce – hostingodawcy mogą mieć status rejestratora domen, w związku z czym istnieje możliwość zakupu domeny i hostingu w tym samym miejscu. Nie ma jednak takiego obowiązku – można mieć domenę i serwer w innych firmach.

Co to jest subdomena?

Subdomena to nazwa stworzona w ramach istniejącej domeny głównej. Poprzedza ona domenę właściwą w adresie strony internetowej. Może to wyglądać tak: subdomena.domena.pl. Subdomena może być wykorzystywana np. w celu ułatwienia nawigacji i porządkowania treści na stronie (po wpisaniu takiego adresu, odwiedzający może spodziewać się, jakiego rodzaju treści spodziewać się na danej witrynie). To także dobre rozwiązanie np. dla firm mających osobne strony dla lokalnych oddziałów.

Jednak subdomena to także sposób na zdobycie darmowej domeny. Niektórzy operatorzy oferują subdomeny za darmo. W takim wypadku możesz opublikować bloga pod adresem według następującego schematu: twojasubdomena.domenaoperatora.pl

Co po wykupieniu domeny?

Po wykupieniu domeny – czyli jej wybraniu u rejestratora oraz opłaceniu – stajesz się jej abonentem. Odpowiedni zapis od razu pojawia się w rejestrze domen. Od tego momentu możesz rozporządzać domeną.

Żeby domena pełniła swoją funkcję – czyli kierowała na dany adres internetowy – trzeba ją skonfigurować. W przypadku, gdy kupujesz domenę z hostingiem w pakiecie – w większości przypadków domena jest od razu podpięta pod dany serwer, co pozwala Ci zaoszczędzić trochę pracy. Jednak gdy konfiguracja taka nie została przeprowadzona automatycznie – lub gdy masz domenę i hosting w dwóch różnych miejscach – należy skonfigurować DNS domeny.

W tym celu należy zalogować się do panelu zarządzania domeną, a następnie uzupełnić adresy IP serwera, do jakiego kierować ma dana domena. Adresy te znajdziesz np. w mailu otrzymanym od hostingodawcy lub w panelu zarządzania hostingiem.

Po wprowadzeniu danych należy odczekać ok. 24 godzin. Przez ten czas odbywa się propagacja DNS. Proces ten odnosi się do rozprzestrzenienia informacji po systemie serwerów DNS rozproszonych po całym świecie. Dzięki temu – po propagacji – gdy odwiedzający wpiszę nazwę domeny, w ułamku sekundy zostanie ona przetłumaczona na odpowiedni adres IP.

Jaka domena zamiast .PL?

Domena .pl to jeden z podstawowych wyborów dla stron przeznaczonych dla polskiego odbiorcy. Oczywiście oferta rozszerzeń jest jednak znacznie większa. Możesz zdecydować się na jedną z wielu domen globalnych takich jak np. .com, .net czy .org. Jeżeli strona przeznaczona jest dla odbiorców z całej Europy, dobrym pomysłem może być wybór końcówki .eu. 

Gdy szukasz alternatywy dla domeny .pl warto przyjrzeć się także rozszerzeniom regionalnym oraz funkcjonalnym. Te pierwsze wskazują na lokalny charakter danej strony. Adresy takie jak .bytom.pl czy .elk.pl mogą być dobrym pomysłem, jeśli zależy Ci na dotarciu do odbiorcy z konkretnego regionu. 

Domeny funkcjonalne – takie jak np. travel.pl, .biz.pl, .priv.pl czy .org.pl wskazują przede wszystkim na zawartość merytoryczną danej strony. Ich atutem jest nie tylko jasne zaakcentowanie tematyki danej strony, ale także niższa cena.

Możesz zdecydować się także na domeny nTLD – czyli sponsorowane. Takie końcówki wyglądają nowocześnie i mogą być atrakcyjną “ozdobą” Twojego adresu. Przykłady takich nowych typów domen to .luxury, .global czy .car.

Ile się płaci za domenę?

To, ile się płaci za domenę, zależy od kilku czynników. Po pierwsze istotne jest rozszerzenie. Domeny pierwszego rzędu są przeważnie droższe od tych drugiego poziomu. W przypadku niektórych nowych domen nTLD cena rejestracji może być jeszcze wyższa.

Drugim czynnikiem wpływającym na cenę domeny jest to, czy jest to rejestracja domeny czy też odnowienie na kolejny okres rozliczeniowy. Rejestratorzy stosują bowiem rozmaite promocje, w ramach których domenę na pierwszy rok można wykupić już za złotówkę. W kolejnych okresach rozliczeniowych cena ta może jednak wzrosnąć do 100 czy nawet 150 zł. 

W przypadku kupowania domeny z drugiej ręki – czyli domeny zarejestrowanej przez innego abonenta – koszt jej zakupu może w niektórych wypadkach sięgać nawet 7-8 cyfrowych sum.

Zobacz: Ile kosztuje domena? Cenniki

Jak sprawdzić domenę?

Żeby sprawdzić dostępność domeny, najlepiej jest wpisać dany adres do wyszukiwarki danego rejestratora. W ten sposób nie tylko uzyskasz informację, czy dana domena jest wolna, ale także od razu dowiesz się, ile trzeba za nią zapłacić. W przypadku, gdy domena jest zajęta, dostaniesz informację odnośnie tego, jakie alternatywne rozszerzenia są dostępne i ile kosztuje ich zarejestrowanie.

Zobacz: Wolne domeny w wyszukiwarce domen

Czy istnieje taka domena?

Jeżeli zastanawiasz się, czy istnieje taka domena, możesz po prostu… wpisać ją w pasek adresu przeglądarki. Jeżeli nie wyświetli się żadna strona internetowa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dana domena nie istnieje.

Możesz także wpisać daną domenę bezpośrednio w wyszukiwarkę na stronie rejestratora domen. Dzięki temu dowiesz się nie tylko, czy ktoś już zarejestrował dany adres – ale także poznasz, w jakiej cenie możesz ją wykupić.

Jak powinna wyglądać domena?

Dobra domena powinna być krótka i zrozumiała – dobrze, gdy na pierwszy rzut oka sugeruje, jakiej zawartości może się spodziewać odwiedzający po wejściu na daną stronę.

Nazwa domeny może nawiązywać do firmy, nazwy projektu czy tematyki danej witryny. Dobrze, aby – zastanawiając się nad nazwą – od razu myśleć także o końcówce. W ten sposób jesteś w stanie ocenić czy cały adres będzie np. łatwy do zapamiętania i czy będzie dobrze się prezentował np. na ulotce, banerze czy wizytówce. 

Jak sprawdzić czy dana strona istnieje?

Aby sprawdzić, czy dana strona istnieje, wpisz jej adres w przeglądarce internetowej. Jeżeli strona istnieje – zostanie ona wyświetlona. Jeżeli nie – otrzymasz informację, że dana strona nie istnieje.

Jak sprawdzić, gdzie zarejestrowana jest domena?

Jeżeli chcesz sprawdzić, gdzie zarejestrowana jest domena, należy skorzystać z usługi WhoIs. Po wpisaniu danej domeny do takiej wyszukiwarki, otrzymasz pakiet najważniejszych informacji o domenie. To właśnie w tym miejscu znajduje się informacja dotycząca tego, gdzie zarejestrowana została domena. 

Oprócz tego dowiesz się, kiedy została ona wykupiona, kiedy upływa obecny okres rozliczeniowy oraz czy na domenę została złożona opcja (czyli gotowość do przejęcia domeny po jej wygaśnięciu). Dzięki wyszukiwarce WhoIs dowiesz się także, kto jest abonentem danej domeny (o ile nie jest to osoba fizyczna, przez co takie dane byłyby zastrzeżone).

Dla domen polskich, należy skorzystać z wyszukiwarki WhoIs obsługiwanej przez krajowy rejestr domen (NASK).W przypadku domen z końcówką .eu – będzie to EurId. Aby zobaczyć, gdzie zarejestrowana jest domena globalna, trzeba skorzystać z wyszukiwarki WhoIs na stronie ICANN.

Gdzie kupić domenę?

Domenę możesz kupić – a właściwie zarejestrować – u rejestratora domen. Takim podmiotem jest firma, która dołączyła do programu partnerskiego prowadzonego przez rejestr domen. Rejestrator oferuje finansową oraz techniczną obsługę domenę – w związku z czym, to właśnie u niego opłaca się dany adres, po czym odpowiednie dane automatycznie wędrują do odpowiedniego rejestru domen.

W przypadku zakupu domen używanych, warto skierować się na giełdę domen. W takich miejscach gromadzone są adresy przeznaczone na sprzedaż lub takie, które niedawno wygasły. 

Jeżeli chcesz odkupić domenę bezpośrednio od właściciela – możesz także skontaktować się bezpośrednio z obecnym abonentem domeny lub też odpowiedzieć na ogłoszenie o sprzedaży domeny. Takie ogłoszenia możesz znaleźć np. na forach czy grupach w mediach społecznościowych, a niekiedy także na portalach aukcyjnych.

Zobacz: Ranking cen domen i Gdzie najtańsze odnowienia domen